منابع آزمون قضاوت

منابع آزمون قضاوت
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/25 1 نظر 12,128 بازدید

مراحل اصلی قضاوت در رویه کنونی شامل 3 مرحله می باشد:
مرحله 1 : آزمون تستی
مرحله 2: آزمون تشریحی
مرحله 3: مصاحبه تخصصی توسط دو قاضی برجسته دستگاه قضایی به قید قرعه

آزمون قضاوت یکی از آزمونهای مهم ورود به مشاغل حقوقی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حقوق می باشد  که به دو روش عمومی و اختصاصی جذب داوطلب می نماید . جذب عمومی این آزمون در پاییز هر سال، توسط قوه قضاییه با ثبت نام (در بازه زمانی عموما 10 روزه) آغاز میگردد که در زمان ثبت نام ، داوطلب بایستی حائز  کلیه شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در آگهی جذب قضات باشد. یکی از مهم ترین شروط در آزمون قضاوت ، داشتن حداقل 22 و حداکثر 40 سال تمام در روز ثبت نام می باشد. 
به طور کلی میتوان گفت: آزمون قضاوت یک آزمون چند مرحله ای است که علاوه بر آزمون تستی ،تشریحی ، مراحل مصاحبه، گزینش، تحقیقات محلی و کارآموزی را نیز داراست. با این وجود ، مراحل اصلی قضاوت در رویه کنونی شامل 3 مرحله می باشد:
مرحله 1 : آزمون تستی
مرحله 2: آزمون تشریحی
مرحله 3: مصاحبه تخصصی توسط دو قاضی برجسته دستگاه قضایی به قید قرعه

مرحله اول که آزمون تستی را در برمیگیرد، شامل دروس، ضرایب و منابع به شرح زیر می باشد:
    - حقوق مدنی (ضریب 3)- کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر ناصر کاتوزیان، دو جلد کمک حافظه مدنی دکتر مهدی فلاح خاریکی، مجموعه تستهای طبقه بندی شده دکتر مهرداد زمانی.

- آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب 2)- متن قانون آیین دادرسی مدنی ، دو جلد کمک حافظه آیین دادرسی مدنی دکتر علی فلاح، مجموعه تستهای طبقه بندی شده  آیین دادرسی مدنی دکتر السان.

 - حقوق تجارت (ضریب 2)- متن قانون تجارت، کمک حافظه تجارت دکتر علی فلاح

-حقوق جزای عمومی (ضریب 3)- متن قانون مجازات، کمک حافظه جزای عمومی دکتر شادی عظیم زاده ، مجموعه تستهای جزا دکتر شادی عظیم زاده. 

-حقوق جزای اختصاصی (ضریب 2)- متن قانون مجازات، دو جلد کمک حافظه جزای اختصاصی دکتر شادی عظیم زاده ، مجموعه تستهای جزا دکتر شادی عظیم زاده. 

-آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری  (ضریب 3)- متن قانون آیین دادرسی کیفری، دو جلد کمک حافظه آیین دادرسی کیفری دکتر شادی عظیم زاده، مجموعه پرسشهای آیین دادرسی کیفری دکتر شادی عظیم زاده. 

-استعداد شغلی (ضریب 2)-یکی از منابع موجود.

آزمون قضاوت همانند برخی آزمونهای حقوقی دیگر "نص محور" محسوب میگردد و این بدان معناست که متن قانون ( علی الخصوص در مرحله تستی ) اهمیت فراوان دارد.
در مرحله تستی حداکثر نصاب تراز قبولی برای آقایان 5000 و برای خانمها 5500 می باشد. داوطلبانی که در این مرحله حد نصاب لازم را کسب کرده اند، برای مرحله تشریحی دعوت می شوند. 


در مرحله دوم ( یا مرحله تشریحی) سوالات به صورت پرونده ای مطرح می شوند و قدرت استدلال و تطابق با قوانین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از کتاب قانون بدون حاشیه در این مرحله مجاز می باشد. در مرحله دوم برای کسب نمره قبولی باید از تسلط نسبی به قوانین علی الخصوص آیین دادرسی کیفری،آیین دادرسی مدنی و حقوق جزا برخوردار باشید.
دروسی که در این مرحله بایستی مطالعه شوند به شرح زیر می باشد:
   
-حقوق مدنی
    -حقوق تجارت
    -آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی
    -آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری
    -حقوق جزای عمومی 
    -حقوق جزای اختصاصی

پس از اعلام نفرات برتر و قبول شدگان مرحله ی تشریحی ، مصاحبه علمی آغاز می شود. 
زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی ابلاغ خواهد شد . امکان تغییر زمان مصاحبه علمی وجود ندارد. عدم پاسخگویی به تلفن همراه در دو نوبت به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه علمی است. 
مصاحبه علمی شامل بخش حقوقی ( مدنی و آیین دادرسی مدنی). و بخش جزایی ( جزای عمومی، جزای اختصاصی و آیین دادرسی کیفری )می باشد. 
این مرحله نیز بر روی قانون و رویه تاکید دارد و با توجه به اینکه اساتید مصاحبه کننده ، قضات عالی رتبه هستندبنابراین از رویه نیز سوال می پرسند.  لذا به غیر از قوانین ، بایستی آرای وحدت رویه حقوقی و کیفری نیز مطالعه گردد. 

پس از مصاحبه علمی نیز مراحل دیگری چون سنجش روان شناسی و تحقیقات محلی انجام می گیرد.
داوطلبانی که موفق به قبولی در مصاحبه علمی و آزمون شخصیت می شوند، به امور گزینش معرفی و در صورت قبولی در تمامی مراحل گزینش ، کارآموزی و اختبار پایان دوره به خدمت گرفته خواهند شد. 

همانطور که پیشتر نیز گفتیم آزمون قضاوت شامل دو نوع جذب آزمونی است . 
جذب اختصاصی شیوه دوم محسوب میگردد وبه طور کلی 3 دسته از داوطلبان، به شرح زیر واجد شرایط برای ثبت نام در سامانه جذب اختصاصی می باشند:
داوطلبان دانشگاهی (مطابق شرایط بند الف)
داوطلبان حوزوی (مطابق شرایط بند ب)
ایثارگران (مطابق شرایط بند ج)

الف- شرایط داوطلبان دانشگاهی:
داوطلبان با مدارک تحصیلی دانشگاهی، مشروط به قرار گرفتن در هر یک از گروه های 9گانه آتی الذکر می توانند در مصاحبه علمی جذب اختصاصی شرکت نمایند. این موارد، حصری و غیر قابل تفسیر هستند و لذا لازم است داوطلبان قبل از مطالعه آنها به تذکرات زیر توجه فرمایند:
• دوره‌های تحصیلی مجازی، غیرحضوری، نیمه حضوری و الکترونیک خارج از شمول این مقررات هستند. داوطلبان فارغ التحصیل در دوره های شبانه (نوبت دوم) و آموزش محور منعی برای ثبت نام ندارند.
• گروه بندی دانشگاه ها به این صورت است:
دانشگاه های گروه اول عبارتند از: دانشگاه امام صادق(ع) - دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه تهران - پردیس فارابی دانشگاه تهران - دانشگاه شهیدبهشتی(ره)- دانشگاه شیراز - دانشگاه علامه طباطبایی(ره) - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه علوم قضایی- دانشگاه مفید قم
دانشگاه های گروه دوم عبارتند از: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز - دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین - دانشگاه کاشان - دانشگاه تبریز - دانشگاه شاهد - دانشگاه شهید باهنر(ره)¬¬¬¬ کرمان - دانشگاه شهید چمران اهواز - دانشگاه مازندران(بابلسر) - دانشگاه بوعلی سینا همدان - دانشگاه خوارزمی تهران - دانشگاه شهیدمطهری(ره) - دانشگاه گیلان - دانشگاه علوم اسلامی رضوی - دانشگاه اصفهان - دانشگاه قم
تذکر 1: دانشگاه ها و پردیس‌های دانشگاهی احصاء نشده مشمول گروبندی فوق نیستند.
تذکر 2: در مورد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی لازم به ذکر است، صرفاً واحد واقع در تهران این دانشگاه مشمول گروه بندی مذکور (گروه دوم) است و لذا واحدهای علوم و تحقیقات سایر شهرستانها خارج از موضوع این مقررات هستند ولو اینکه مدرک تحصیلی از واحد علوم و تحقیقات تهران صادر شده باشد.
گروه های 9گانه واجد شرایط شرکت در مصاحبه علمی (دانشگاهی) به این شرح می باشند:
1. دانش‌آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16
2. دانش‌آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17
3. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16 و مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی
4. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل 16
5. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17 و مدرک کارشناسی حقوق
6. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل 17
7. دانش‌آموختگان و دانشجویان دکتری تخصصی در هر یک از گرایش های رشته حقوق، فقه و حقوق و رشته الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، منوط به داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مذکور
8. رتبه‌های اول تا دهم آزمون وکالت کانون‌های استانی و رتبه‌های اول تا پنجاهم آزمون سراسری مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه و آزمون وکالت کانون مرکز، به تأیید مراجع مربوط
9. وکلا و مشاوران پایه‌یک دادگستری، مشروط به داشتن پنج سال سابقه کار متوالی و مؤثر به‌ عنوان وکیل یا مشاور پایه‌یک دادگستری، به تأیید کانون یا مرکز مربوط
تبصره: در مورد بندهای 8 و 9 اخذ تأییدیه از مرجع ذیصلاح و ارائه آن در روز مصاحبه علمی، برای شرکت در جلسه مصاحبه علمی ضروری است. در غیر اینصورت مجوز شرکت در جلسه مذکور صادر نخواهد شد.

افراد مذکور در جذب اختصاصی از مرحله اول و دوم معاف هستند و برای مصاحبه علمی دعوت میشوند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

مجموعه سوالات 5 سال آزمون وکالت(تا پایان سال 97)

مجموعه سوالات 5 سال آزمون وکالت(تا پایان سال 97)

مولف:قاسم حسین آبادی   به همراه برنامه ریزی درسی

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اعلام نتایج مرحله تشریحی آزمون قضاوت

اعلام نتایج مرحله تشریحی آزمون قضاوت

نتایج آزمون قضاوت 97 (جذب عمومی)اعلام شد.

نظرات

رضا شعبانی
۱۳۹۷/۱۰/۲۵۰۰
پاسخسلام
ممنون از اطلاعات خوبتان.
شرایط قسمت ب و ج را توضیح ندادید. حوزوی و ایثارگر

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

تازه ها

 

 

 عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید