راهکار رفع استرس آزمون

قبل آزمون چیکار کنیم استرس نگیریم؟!!!
روزهای قبل امتحان برای هممون یکی از پر استرس ترین روزهای زندگیمونه
سعیمون بر اینه که تا حد امکان با راهکارهایی که میگیم کمترین استرس، یادگیری راحت، امتحان دادن راحت و در نهایت کسب بهترین نتیجه رو  یاد بگیرید.

تنظیم برنامه درسی
درس خوندن هم مثل بقیه کارهای زندگی به برنامه ریزی احتیاج داره. برنامه ریزی باعث میشه تا رسیدن وقت ازمون همه ی مطالب درسی مهم و ضروری رو بخونید، از طرفی با برنامه ریزی شما از وقت هایی که قبلا هیچ کار مفیدی درش انجام نمیدادید میبینید که دارید استفاده میکنید ولی همه ی اینا اهداف و خاصیت های فرعیه برنامه ریزی است، خاصیت مهم و اصلی برنامه ریزی آرامش خاطری است که با انجام دادن آن به دست می آید.

 

چرا؟ چون به  خودتان میگویید من هرچی که لازم بود برای امتحان بلد باشم رو خوندم و در ثانی میفهمید که تمام تلاش خود را کرده  اید و با خیال اسوده به جلسه ازمون میروید.
حالا اینکه این برنامه ریزیتون چه خصوصیاتی داشته باشه خودش یک مقاله ی دیگریست، بباید یاد بگیرید که پیش از تنظیم آن یک تحقیق کوچک درباره ی میزان واقعیه زمان قابل استفاده، شرایط محیطی و مکانی،حجم دقیق مطلب و صفحات مورد مطالعه و توانایی ذهنی و سرعت مطالعه خودتان آگاهی نسبی داشته باشید و بعد شروع به مطالعه کنید.
با عشق یا تنفر؟!!!
آیا شما از آن دسته داوطلبین هستید که به بعضی از دروس عشق میورزید و از بعضی درس ها متنفرید؟ آیا خوندن اون درسایی که ازش متنفرید برای رسیدن به موفقیت ضروری اند؟ اگر اون درس هارو نخونید آیا از دیگر رقبایتان عقب می افتید؟
اگر جوابتان بله است.
شما چاره ای ندارید جز عشق ورزیدن به همه ی دروس و اون هارو با جون و دل خوندن .چرا؟ چون باید یاد بگیرید برای رسیدن به هدف های بزرگتر گاهی از علایق شخصی خود نیز باید گذر کنید.
چند راهکار برای خوندن درس هایی که ازش متنفرید
۱٫  درس های مذکور را به صورت متناوب لا به لای درس هایی که به آن علاقه دارید مطالعه کنید، منظور اینکه مثلا یه روز کامل را برای خوندن اون درسی که از خوندش اکراه دارید نگذارید.
۲٫  برای خودتان شرط بگذارید که مثلا هروقت من فلان مطلب از درس مورد علاقه ام را وقتی میخوانم که کاملا فلان مطلب از درسی که از ان نفرت دارم را یاد گرفته باشم.
۳٫  برای خود رغبت ایجاد کنید، یعنی بعد از خواندن درسی که ازش نفرت دارید یه جاییزه ی کوچیک برای خود اختصاص دهید مثل خوردن یه لیوان اب میوه ی مورد علاقه یتان و یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقتون (خودتون حالا به جایزه ها تنوع بدید)
تناوبی درس بخوانید.
یه عادت خیلی خطرناک که معمولا در داوطلبین با معدل بالا دیده میشود این است که مثلا ۳ روز از هفته را به یک درس اختصاص میدهند  و پیش خود میگویند که تو این سه روز اون درس رو میبندم ، غافل از اینکه در سه روز بعدی که درس بعدی را شروع میکند به طور نا خودآگاه خیلی از مطالب درس قبلی را فراموش میکند و همین امر باعث بی انگیزگی فرد میشود.
به تجربه دیدیم کسانی که به طور تناوبی در روز دروس مختلفی را خوانده اند نتیجه ی کاملا بهتری گرفته اند. در تناوبی درس خواندن وقتی شما مثلا دوساعت یک درس را خوانده اید در دو ساعت بعدی ان درس قبلی در واقع در ذهن شما تثبیت میشود و وقتی دوباره شروع به خواندن ان درس میکنید با ارامش بیشتری میبینید که خیلی از مطالب خوانده شده را هنوز به خاطر دارید و در سر جلسه ازمون چون درس ها را تناوبی مطالعه کردید دیگر برای اینکه از این درس به سراغ درس بعدی بروید دچار عدم تمرکز نمی شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *